Jak tmavost pražení ovlivní chuť kávy
Možná jste na našem eshopu záhlednuli, že některé kávy nabízíme jak na střední (espresso) pražení, tak na světlé (filtr) pražení.
Pojďme si povědět, jaké druhy pražení existují a jaké jsou v nich vlastně rozdíly.
Druhy pražení
Způsoby či tmavost pražení můžeme asi rozdělit na tři, na světlé, střední a tmavé. Ultimátně jde o to, jak dlouze a tedy tmavě je zrníčko kávy pražené. Nejlépe to jde vidět po namletí kávy a srovnání jejich barev. Za světlé pražení můžeme považovat tmavost kávy, která je podobná světle hnědé, zlatavé, barvě, střední pražení jako sytá hnědá barva a tmavé pražení jako velice tmavě hnědá s nádechem do černa, kdy na zrnech ve větším množství vystupují oleje.
Při pražení kávy dochází k určité speciální události nazvané first crack (FC) neboli první lupnutí. Jde o okamžik, kdy se v zrnu ohřevem a pražením naakumuluje vodní pára, která naráz unikne ze zrna ven a zrno zároveň tímto únikem praskne a vyvolá právě zvuk lupnutí. Jde o velice důležitý okamžik, protože indikuje rychlost a tedy i stupeň pražení. Čím dříve FC nastane a také čím dříve celé pražení po FC ukončíme, tím světleji zrno bude upražené.
Co se týče tmavosti pražení, tak je ještě nutné vzít v potaz tzv. fázi rozvinutí či rozvoje, anglicky development phase. Je uváděna v procentech a jde o délku pražení kávy po FC v poměru k celkové délce pražení. Je totiž velký rozdíl, jestli po FC pražíte kávu jednu minutu nebo tři minuty.
Světlé pražení
My za světlé pražení považujeme kávu, která má FC v rozmezí 7-9 minut. Při pražení na alternativní přípravy, neboli na filtr, má pak development phase kolem 15 % a na espresso kolem 20 %.
Při takovém pražení je v kávě zachován její původ a chuť odrůdy, to kde zrála a jak byla zpracována. Vyniknou ovocné tóny jak na filtr, tak na espresso.
U pražení na filtr si musíme dát pozor na podpražení, to znamená příliš krátká development phase. V tom případě by chuť kávy byla nevýrazná, mohly by být cítit tóny třeba arašídů nebo trávy (zeleného zrna samotného).
U espresso pražení je pro změnu nutné, aby káva byla také pražením dostatečně rozvinutá a měla sladkost, která se objeví díky delší development phase oproti pražení na filtr.
Pokud chcete vyzkoušet nějakou světle praženou kávu, tak tyto jsou určitě dobré volby, ať už na espresso nebo filtr.
Costa Rica Solis Cordero | Rwanda Nyakizu | Kolumbie Luz Marina |
Střední pražení
Za střední pražení považujeme kávu, která má FC v rozmezí 9-11 minut. Střední pražení používáme pro espresso přípravu, kdy development je opět kolem 20 %. V chuti je silně vyvinutá sladkost a mohou se objevit už i hořčí tóny z pražení. Střední pražení už podle nás není moc vhodné na alternativní přípravy, protože jakmile je FC takto pozdě, tak už jsou ovocné tóny poměrně dost potlačené a jednoduše bychom si tu kávu tolik nevychutnali.
Při středním pražení je káva vzhledově ještě krásně tmavě hnědá a nejsou na zrnkách viditelné prakticky žádné vystupující oleje.
Ze středně pražených káv vám můžeme doporučit některou z těchto, espresso pražení jim rozhodně sluší.
Brazílie Tres Pontas | Jihoamerická směs | Dalia espresso směs |
Tmavé pražení
Tmavě v naší pražírně vůbec nepražíme. Tyto kávy mívají FC kolem 10-12 minut a development i více než 25 %, jde opravdu o hodně dlouhé pražení, kdy upražená káva má velmi tmavou barvu, až do černa. Často se praží až do druhého cracku, což je další akustický zvuk, další lupnutí zrna, kdy už zrno samotné je hodně tmavé a začínají na povrch vystupovat oleje. První crack bývá kolem 200 °C, druhý kolem 220 °C.
Nemáme rádi toto pražení, protože zrno ztratí drtivou většinu svých aromat a chuť původu a v kávě převládají pouze hořké tóny. Hodně často se na tmavé pražení také používají nekvalitní kávy, protože silným upražením se skryje drtivá většina jak fyzických, tak chuťových defektů. V kávě opravdu zbyde pouze hořkost.
Čím tmavší pražení, tím upražené zrno také rychleji stárne, protože oleje rychleji žluknou.
Pokud byste chtěli ochutnat nějakou tmavě praženou kávu, tak bohužel (bohudík) musíte jít někam ke konkurenci.
Shrnutí
Nás nejvíce baví pořádně ovocné kávy. Přesně u těchto je naprosto skvělé světlé až střední pražení, kdy si člověk naplno vychutná veškeré nuance a kdy opravdu pozná, odkud daná káva pochází a její zpracování. Pokud jste dříve měli tu čest jen s hořkými kávami, což jsou ty tmavě pražené, tak vám rozhodně doporučujeme vyzkoušet i světlejší pražení. Objevíte naprosto úžasný a rozmanitý svět kávy, který my už tak zbožňujeme!