Objednávky přijaté do 16. 12. včetně ještě můžeme garantovat na dodání do Vánoc, dále je to bohužel nejisté.

Technologie

Mít 15 barů nebo nemít 15 barů, to je ta otázka!

Při výběru espresso kávovaru můžete často vidět, jak se výrobce ohání tlakem 15 barů nebo ještě víc. Platí, že čím větší tlak, tím lepší? Na to se dnes podíváme.

Proč vlastně tedy výrobce mluví o tlaku 15 barů? Je to z toho důvodu, že při extrakci kávy, když jde voda přes kávu, tak by tato extrakce měla probíhat pod určitým tlakem. Dříve se v profesionální sféře považovalo za optimum mít tlak kolem 9 barů.

Současný standard (rok 2023)

Dnes už se ovšem na 9 barů nemíří, obzvlášť ve světě výběrové kávy, kdy člověk pracuje s velmi ovocnými kávami, citlivými na kvalitu přípravy. Během posledních pár let se začaly objevovat kávovary, kde si můžete nastavit kdeco. Lidé začali experimentovat s nastaveními, které na kávovaru dostali. Postupně se tedy přišlo na to, že lidem káva více chutná při nižším tlaku kolem 6-7 barů.

Jak je to tedy s těmi 15 bary

Uváděný tlak 15 barů je tedy pouze marketingovým tahem, aby mohl výrobce uvádět nějakou hodnotu, dát něco hezkého na samolepku na krabici. Těch 15 barů je v zásadě maximální tlak, který dokáže čerpadlo vody vyvinout.

Jak jsme psali výše, tak tlak při extrakci jde nastavovat, bohužel pouze u opravdu profesionálních přístrojů k tomu stavěných. U plně automatického kávovaru obávám se tohoto nebudete schopni. Ostatně dle našeho názoru to opravdu není ani potřeba. Daleko větších změn v chuti dosáhnete změnou hrubosti mletí.

U domácích pákových kávovarů někdy jde tlak přenastavit pomocí tzv. OVP (Overpressure) ventilu. Případně je možné ho dokoupit a dodatečně nainstalovat. Tímto ventilem prochází voda z čerpadla a jakmile se vodou vyvine nastavený tlak, tak se vpustí do hlavy kávovaru a přebytečná voda, který by způsobila už příliš velký tlak, tak se vypustí do odpadní nádobky nebo někdy zpět do nádržky. OPV ventil je takový rozdělovač, který propustí jen část vody a zbylou pošle pryč.

Pokud by vás zajímala extrakce kávy detailněji, tak zde je jeden hezký anglický článek, kde se věnovali přenastavování tlaku a měření extrakce, to znamená měření toho, kolik rozpustných látek bylo v připraveném espressu.

https://compoundcoffee.com/experiments/12_Brew-Pressure-Impact-Sidamo-Guji

Čím vyšší procento, tím větší extrakce a chtělo by se říci, že tím výraznější káva. Samozřejmě i u extrakce je nějaký strop, kdy káva při vysokém procentu extrakce přestane chutnat dobře.

Pokud vás zajímá u tohoto tématu něco dalšího, tak dejte vědět, rádi to probereme!