Příprava kávy

Naučte se, jak na latte art: Průvodce pro začátečníky

Víte, jak na latte art? Toto jedinečné kávové umění, při kterém se vytváří na povrchu kávy pomocí jemně našlehané mléčné pěny krásné vzory, dokáže proměnit každý šálek v estetický zážitek. Možná jste ...

Jak správně skladovat kávu? Příručka pro udržení čerstvosti výběrové kávy

Chcete si vychutnat každý šálek své výběrové kávy v plné chuti a s bohatým aroma? Správné skladování je naprostým základem. Káva je citlivá na vnější vlivy, a pokud se neuchovává správně, rychle ztrác...

Jak si vybrat správný druh kávy podle vaší chuti

Chcete se dozvědět, jak si vybrat kávu, která bude ideální pro vaše chuťové pohárky? Každý z nás má své oblíbené druhy kávy, ale ne každý ví, jak si vybrat tu pravou podle svých chuťových preferencí. ...

Zjistěte, jak připravit kávu doma: Základní vybavení a metody

Zajímá vás, jak připravit lahodnou kávu doma? Káva je jistě pro mnohé z vás neodmyslitelnou součástí každodenního života. Ráno vám pomáhá nastartovat den, během odpoledne vás povzbudí a někdy je příležitostí k relaxaci nebo setkání s přáteli. Když zrovna nemáte čas zajít si do kavárny, lahodnou kávu jako od baristy si připravíte i v pohodlí vašeho domova. Stačí mít kvalitní kávu, základní vybavení pro přípravu kávy a zvolit správnou metodu přípravy.

Co se v tomto článku dozvíte?

  • Jak na správný výběr kávy. 
  • Vše o základním vybavení, které pro přípravu kávy doma potřebujete.
  • Nejběžnější metody přípravy kávy. 
  • Tipy a rady, díky kterým se z vás stane domácí barista. 

Výběr správné kávy

Vybrat si můžete ze dvou základních druhů kávy — Arabica a Robusta. Arabica je známá svou jemnou a komplexní chutí s lehkou kyselostí, zatímco Robusta má silnější, hořkou chuť a vyšší obsah kofeinu.

Samozřejmě také záleží, odkud daný druh kávy pochází. Kávy z Jižní Ameriky, jako jsou ty z Kolumbie nebo Brazílie, mají často čokoládové a ořechové tóny. Africké kávy, například z Etiopie nebo Keni, jsou známé svou ovocnou a květinovou chutí. Kávy z Asie mohou mít zemité a kořenité tóny.

Chuť vaší kávy ovlivní i stupeň pražení. Světlé pražení nabízí kyselé a ovocné tóny, střední pražení přináší vyváženou chuť s náznaky karamelu a čokolády, zatímco tmavé pražení nabízí silnou, intenzivní chuť s hořkými tóny.

💡Pokud nevíte, pro jakou kávu se rozhodnout, můžete si u nás v Dalia Coffee sestavit degustační balíček až s 5 druhy kávy. Vyberete si způsob mletí a zvolíte si například kávu Brazílie São Silvestre, Fresh blend #2 , Kolumbie Marisol „geisha“, Kvetoucí bergamot z Bolívie  nebo Dalia espresso.

Připravte si základní vybavení pro domácí přípravu kávy

Než se pustíte do přípravy kávy, zkontrolujte si, jestli máte všechno potřebné příslušenství, aby vaše káva chutnala jako z kavárny. 

Budete potřebovat: 

  • Mlýnek na kávu — Základním vybavením pro každého, kdo to s domácí přípravou kávy myslí vážně, je mlýnek na kávu. Může být ruční nebo elektrický. A nezapomeňte se držet pravidla: Čím čerstvější mletí, tím lepší chuť!
  • Váhu — Vážení kávové sedliny vám umožní použít stejné množství suché kávy v poměru k vodě.
  • Nalévací konvici (pro Chemex a Hario V60)
  • Filtrační papíry (pro Chemex, Hario V60 a Aeropress) — Pro každý typ metody přípravy kávy existuje vhodný filtrační papír. Ujistěte se, že jste si pořídili ty správné.
  • Hlavní přístroj — Nejčastěji se používá pákový nebo automatický kávovar, AeroPress, French Press, Moka konvička a konvičky a drippery na Chemex nebo Hario V60.

Kávové příslušenství

Kávové příslušenství | Zdroj: Holar.com

 

 

Metody přípravy kávy

Nyní, když máte potřebné vybavení, je čas se naučit různé metody přípravy kávy. Každá z nich má své specifické postupy, které ovlivňují výslednou chuť.

Všeobecně se uznává, že ruční metody přípravy kávy umožňují lepší kontrolu kvality a lepší zážitek z kávy. Pro mnoho lidí je ale praktičtější zmáčknutí tlačítka na kávovaru. Můžete si tak kávu připravit v automatickém nebo v pákovém přístroji. Do automatického použijete buď zrnkovou kávu, kterou si pak díky vestavěnému mlýnku sám namele nebo můžete použít přístroj na kávové kapsle. Při používání pákového kávovaru namletou kávu přesypete do portafilteru, rovnoměrně rozprostřete a utlačíte tamperem. Pak už jen portafilter nasadíte do kávovaru a zmáčknete tlačítko. 

Chcete-li mít z přípravy kávy větší zážitek, jsou vhodnější následující metody. 

Jednou z nejstarších, nejjednodušších a nejrychlejších je metoda překapávání pomocí kávového kuželu a papírového filtru. Takto funguje Chemex a Hario V60. Horká voda se rovnoměrně nalije na namletou kávu v papírovém filtru. Díky tomu uvařená káva pomalu odkapává přímo do šálku nebo konvice. 

Pro lepší představu vám více napoví následující video o přípravě kávy pomocí Hario V60.

💡Chcete se v létě osvěžit? Připravte si Cold brew.

Metoda French press získává pravděpodobně více vynikajících chutí než jakákoli jiná metoda. Je vhodná pro milovníky kávy, kteří mají rádi šťavnaté, výrazné a komplexní chuťové zážitky. Podrobný postup i recept na kávu z French pressu se o dozvíte v článku z naší série domácí příprava kávy nebo se podívejte na následující video.

Způsob přípravy kávy přes AeroPress je následující. Umístěte komoru AeroPressu na hrnek a nasypte do ní namletou kávu. Kávu jemně protřepejte, aby se rovnoměrně rozložila. Nalijte potřebné množství vody do komory a lžičkou kávu důkladně promíchejte. Nasaďte píst na horní část komory a jemně jej zatlačte dolů, dokud se nevytvoří podtlak, který zabrání úniku kávy. Nechte kávu spařovat po dobu 30–60 sekund. Pomalu a rovnoměrně zatlačte píst dolů a zastavte, jakmile uslyšíte syčení, káva je hotová. 

Moka konvička využívá tlak páry z vařící vody ve spodní části k průchodu kávové sedliny ve střední komoře konvice. Stačí tedy do spodní části konvičky nalít pokud možno horkou vodu a do středního filtru nasypat mletou kávu. Opatrně nasaďte filtr naplněný kávou na spodní část konvičky. Poté našroubujte horní část konvičky na spodní část. Umístěte moka konvičku na sporák na střední teplotu. Když uslyšíte syčení a bublání, znamená to, že většina vody byla vytlačena do horní části konvičky. Jakmile se z konvičky začne ozývat hlasitější bublání a syčení, je čas konvičku sundat ze sporáku.

Tipy, jak být domácí barista

Chcete si ve vlastní kuchyni pochutnat na kávě jako od profesionála? Pak je dobré držet se těchto bodů: 

  • Správném nastavení hrubosti (nebo jemnosti) mletí — Obecně platí, že espresso vyžaduje jemné mletí, AeroPress, Chemex nebo V60 vyžadují střední mletí a French Press vyžaduje hrubé mletí.
  • Používejte filtrovanou vodu — Věděli jste, že asi 98,5 % uvařené kávy tvoří jen voda? Používání upravené a kvalitní vody je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svůj ranní šálek udělat. Více se dozvíte v článku na téma Důležitost vody při přípravě kávy a co všechno chuť kávy ovlivňuje.
  • Ujistěte se, že má voda ideální teplotu — Podle odborníků se pohybuje ideální teplota pro přípravu kávy okolo 90 °C. Pokud je voda příliš horká, může káva získat hořkou chuť. Naopak, pokud je voda příliš chladná, výsledná káva může být mdlá a nedostatečně rozvinutá v chuti. Dodržení této teploty zajistí, že se káva připraví v nejlepším možném chuťovém profilu.
  • Správné mléko pro našlehání pěny — Používejte mléko s vyšším obsahem tuku pro lepší texturu. Alternativně můžete použít rostlinné mléko, jako je mandlové, sójové nebo ovesné, která dodají vaší kávě jemnou chuť. 
  • Posuňte vzhled kávy s latte art — Jedná se o techniku vytváření různých vzorů a obrazců na povrchu kávy, obvykle na cappuccino nebo latte, pomocí napěněného mléka. Chcete se o něm více dozvědět? Navštivte náš kurz základního latte artu
  • Čištění je základ — Nezapomeňte na pravidelné čištění kávovaru a mlýnku. Je to zásadní pro udržení kvality kávy. Kávové oleje a zbytky mohou ovlivnit chuť a vést k hořkosti. Na automatické kávovary můžete použít tekutý odvápňovač Dalia Coffee Decalc, který vám vydrží až 5 odvápňovacích cyklů. 

Stát se vlastním baristou není až tak složité. Stačí mít správné vybavení, kvalitní kávu a dodržovat určené postupy jednotlivých metod přípravy. Jaká metoda pro domácí přípravu láká vás? 

Pokud se ale nechcete ochudit o atmosféru kavárny, budeme se na vás těšit v Dalia Coffee v Silůvkách. Jestli to máte na Moravu daleko, stačí si objednat kávu z našeho e-shopu a kus Moravy prostřednictvím výborné pražené kávy najde místo u vás doma.

 
 
 
Automatické kávovary a espresso

Příprava espressa

Automatický kávovar má teď kdekdo doma. Jak jsou na tom vlastně s kvalitou připravené kávy? Sami jsme asi tři roky automatické kávovary opravovali, takže můžeme říct, že o tom něco víme 

Espresso v pákovém (profesionálním) kávovaru

Pákový kávovar je ten, který má opravdu páku, do které se vkládá tzv. miska a do této misky se většinou v samostatném mlýnku mele káva. Následně se upěchuje pěchovačem (tamperem) a vloží do kávovaru, který pak nechá kávou protékat vodu pod tlakem zhruba 6-9 barů. Obrázek jak to vypadá můžete vidět nahoře.

Je to perfektní způsob přípravy kávy, kdy si s kávou můžete dělat doslova co chcete. Můžete pomocí přípravy ovlivnit aciditu výsledné kávy, můžete ovlivnit sladkost, jde opravdu o skvělý způsob pro profíky a nadšené hobíky.
Zároveň je tedy opravdové a dobře připravené espresso hodně drahým koníčkem, pokud zvažujete, že si budete dělat espresso i doma. Potřebujete totiž hlavně kvalitní mlýnek, který bude mlet konzistentně.

Nicméně my chceme dnes mluvit hlavně o espressu v automatickém kávovaru. Těch rozdílů v přípravě je hodně.

Espresso z automatického kávovaru

Skladba kávovaru

Automatické kávovary se o tvorbu kávy postarají většinou od A až do Z, vy jen doplňujete vodu a zrnka a čistíte ho. Automatické kávovary mají vestavěný mlýnek, který má poměrně malé kónické mlecí kameny, buď ocelové nebo keramické.
Srdcem tohoto kávovaru je takzvaná spařovací jednotka. Většinou každá značka ji má technicky vyřešenou trošku jinak, nicméně princip je stejný.
Spařovací jednotka je místem, kam kávovar namele kávu, následně se tam upěchuje a kávovar pak nechá skrz kávu protékat vodu a zároveň ze spařovací jednotky pak samozřejmě vytéká připravená káva do výpustě a z ní do hrníčku.

Spařovací jednotka DeLonghi
Spařovací jednotka kávovaru De’Longhi

Dalším rozdílem oproti pákovému stroji je mlýnek. U pákových espresso strojů většinou používáme mlýnky s plochými mlecími kameny o průmeru kolem 60 mm a více, kdy už se dá mluvit o poměrně velké konzistenci mletí. Nicméně i v automatických kávovarech nejsou mlýnky úplně špatné.
Co je ovšem rozdílné, tak je hrubost mletí. U automatických kávovarů se káva mele o hodně hruběji. Je to v podstatě nutnost, aby se mlelo hruběji, protože ve spařovací jednotce je takzvaný napěňovací ventil. Jde o malou kuličku na pružině, která stojí v cestě protékající připravené kávě. Pokud by byla káva namleta jemně jako u profesionálního pákového kávovaru, tak by káva spařovací jednotkou vůbec neprotekla.
Kvůli tomu, že káva musí obtéct tuto kuličku, navíc ještě pod tlakem, tak se připravená káva zpění a tok kávy se zpomalí. Tím pádem dostanete cremu neboli pěnu na vaší kávě, ať už pomelete úplně jakoukoliv kávu a jakkoliv starou.
U profesionálních pákových kávovarů žádný takový napěňovač nenajdete. Co ovšem můžete najít u domácích pákových kávovarů, je takzvaná přetlaková miska, která má stejný efekt jako zmíněný napěňovač u automatických kávovarů. Standardní miska v páce v profesionálním kávovaru má stovky malých dírek. U domácích pákových kávovarů má miska také mnoho dírek, ale často přidávají této misce ještě druhou vrstvu, druhé dno, které má mnohem menší počet dírek. Tím pádem opět dochází k protékání už připravené kávy přes tyto dírky pod tlakem a tím pádem se uměle káva zpění.

Přetlaková a nepřetlaková miska
Vlevo dvoustěnná přetlaková miska, vpravo nepřetlaková

Srovnání s pákovým kávovarem

Z povahy věci a stavby automatického kávovaru tedy musíte kávu mlít hruběji, jak bylo napsáno nahoře. Ten samotný fakt má vliv na chuť kávy, kdy nebude tak intenzivní jako z pákového kávovaru, byť domácího.

Na druhou stranu automatický kávovar vám nabízí obrovské pohodlí při přípravě kávy, kterou určitě u pákového kávovaru nedostanete, proto jsou automatické kávovary tak oblíbené. Obecně tedy z automatického kávovaru díky této přípravě dostanete jen určité „gró“ dané kávy, nebudou až tak komplexní jako z pákového kávovaru. Například z klasické brazilské kávy dostanete čokoládově oříškovou chuť, z výběrové Kolumbie například chuť pomeranče, ale bude to chuť taková více řídká. Na druhou stranu takovou řidší chuť hodně lidí preferuje, k tomu přidejte jednoduchý způsob přípravy a máte hned jasno, proč jsou automatické kávovary tak oblíbené.

Vyzkoušejte tedy například jednu z těchto káv, které jsou pro automatický kávovar super, kdy oceníte nízkou aciditu a výrazné tělo.

Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs
Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs
Hario V60 a proč ji máme tak rádi

V60 nalévání

O co jde

Pokud nevíte o co vlastně jde, tak Hario V60 je ručně vyráběná keramická konvička, která se používá k přípravě kávy metodou pour-over neboli překapávané kávy. Touto metodou se káva připravuje postupným naléváním horké vody na namletou kávu. Pomocí této metody máte téměř naprostou kontrolu nad přípravou kávy a získate tak kávu s bohatou chutí a aroma.

Proč vlastně V60?

Číslo 60 indikuje stupně, které svírá venkovní hrana překapávače vůči zemi.

Trochu historie

Hario V60 je dnes jedním z nejoblíbenějších pomůcek pro přípravu překapávané kávy. Historie firmy Hario, která V60 vyvinula, sahá až do roku 1921, kdy byla založena v Japonsku jako výrobce skla a laboratorního vybavení. V průběhu let se firma rozšířila do dalších oblastí, včetně nádobí na kávu a čaj.

Hario začalo s výrobou kávových doplňků v 60. letech 20. století a postupně se stalo jedním z nejvýznamnějších japonských výrobců kávových pomůcek. V roce 2005 společnost představila svůj nejslavnější výrobek – Hario V60, keramickou konvičku pro přípravu kávy metodou pour-over. Tento design byl vyvinut v souladu s japonskou estetikou a filozofií Wabi-sabi, která zdůrazňuje jednoduchost, přirozenost a minimalismus.

Konvička Hario V60 je navržena tak, aby umožňovala snadnou a přesnou přípravu kávy se skvělou chutí a vůní. V porovnání s jinými konvičkami na kávu je V60 více kuželovitá, což umožňuje, aby se voda snadno a rovnoměrně rozprostřela po namleté kávě. V60 se stala velmi populární mezi kávovými nadšenci a profesionály, díky jednoduchosti, kvalitnímu provedení a možnosti dosáhnout konzistentních výsledků.

Existuje už mnoho různých variant Hario V60, včetně keramických, skleněných, kovových a plastových konviček o různých velikostech a barvách. Díky svému inovativnímu designu a kvalitě zpracování zůstává Hario V60 nejoblíbenějším nástrojem pro přípravu kávy metodou pour-over a najdete ji opravdu v mnoha kavárnách a domácnostech.

Jak si připravit skvělou kávu pomocí Hario V60

Krok 1: Namletí kávy

Pro přípravu kávy pomocí Hario V60, a vlastně nejen jí, je důležité použít čerstvě namletou kávu. Mletí je hrubější než na espresso a jemnější než na french press. Jedná se o hrubost podobné kuchyňské soli. My používáme poměr kávy k vodě 1:15, takže pokud si chci připravit 12 g kávy, tak na kávu naliju 180 g vody (12*15=180). Pokud si melete kávu sami, což rozhodně doporučujeme, je dobré si pořídit kvalitní mlýnek na kávu, který vám umožní připravit kávu s požadovanou hrubostí mletí a který ji navíc namele konzistentně. Můžete pro začátek buď sáhnout po Hario mlýnku nebo po lepších Timemore mlýncích, záleží na vašem rozpočtu.

Hario Mini Mill Plus Timemore C3
Hario Mini Mill Plus Timemore C3
 

Krok 2: Příprava filtru a těla V60

Poté, co máte čerstvě mletou kávu, je třeba připravit celou Hario V60. My máme rádi plastovou V60, protože není nutné ji tolik předehřívat a také neabsorbuje tolik tepla jako keramická či nerezová verze.

Nejdříve dejte do konvičky papírový filtr a zalejte ho horkou vodou, aby jsme ho zaprvé navlhčili a aby se zbavil jakýchkoli papírových chutí. Vodu vylejte třeba do dřezu a položte Hario V60 na dekantér dle vaší volby. Zkontrolujte, zda je V60 pevně položená a zda není nijak nákloněná.

Krok 3: Zalévání kávy

Poté, co máte připravenou kávu a Hario V60, můžete začít s přípravou kávy. Použijte váhu, která ideálně měří jak čas, tak váhu. Na internetu se dá taková váha sehnat asi za 300 Kč. Postavte na váhu dekantér s Hario V60, nasypte do ní kávu, spusťte časovač a postupně nalévejte horkou vodu do kávy krouživými pohyby.

Postup, který se nám osvědčil je následující:

  1. Při použití 12-25 gramů namleté kávy zalejeme tuto kávu rovnoměrně 50 g vody. Čekáme 30 vteřin, kdy by voda měla rovnoměrně navlhčit veškerou kávu a kdy se uvolní z namleté kávy oxid uhličitý, který by mohl narušit extrakci.
  2. Pomalým krouživým zaléváním nalejeme dvě třetiny vody na kávu.
    To znamená, pokud jsme použili 30 g kávy, tak při poměru 1:15 bude celkové použité množství vody 450 ml. Dvě třetiny z toho jsou tedy 300 g vody. Na začátku už jsme nalili 50 g vody, takže přilijeme nyní 250 g vody.
    Jakmile voda trochu poklesne a na okrajích filtru bude vidět přichycená namletá káva, tak celou V60 mírně zakroužíme, aby se vodou opláchnula tato káva z okrajů dolů. Nekružte moc dlouho, hrozilo by, že prachové částice sednou na dno filtru a ucpou ho. Čekáme nyní do 1. minuty a 20 vteřin.
  3. Pomalým krouživým zaléváním nalejeme zbytek vody, v našem příkladu by to bylo 150 g vody. Čekáme než voda proteče. V ideálním případě by voda měla protéct mezi 2:30 až 3:00.

Krok 4: Podávání kávy

Po dokončení přípravy kávy odeberte Hario V60 z konvičky a zakružte dekantérem, aby se v něm káva promíchala a všechny chutě spojily. Nyní můžete kávu podávat 

Doporučujeme ovšem počkat s pitím, dokud nebude káva teplá až vlažná. Lidský jazyk není stavěný na vysoké teploty a necítili byste všechny chuťové tóny.

Závěr

Sami jsme vyzkoušeli už hodně různých překapávačů, třeba AeroPress, french press, April pour-over, nicméně z V60 nám jednoduše káva chutná nejvíce pro svou čistou a zároveň výraznou chuť. Proto si nemyslíme, že ji v dohledné době vyměníme za jiný přístroj ať už doma nebo v kavárně. Dobrá práce Hario! 

Pokud chcete vyzkoušet nějakou dobrou kávu na V60, tak můžeme doporučit například jednu z těchto:

 

Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Preinfuze – co to je a k čemu je dobrá

Pokud jste tento termín už někde slyšeli, tak to bylo rozhodně ve spojitosti s přípravou espressa. Co je vlastně preinfuze, má ji každý kávovar a potřebuji ji vlastně? To vše se hned dozvíte.

Co je preinfuze

Preinfuze je tzv. předspaření kávy vodou a mluví se o ní hlavně ve spojitosti s přípravou espressa, kdy novější espresso stroje ji dokáží řídit dle vašich požadavků. Rozdíl mezi klasickou extrakcí neboli pouštěním vody přes kávu pod tlakem a preinfuzí je ten, že preinfuze probíhá při mnohem menších tlacích.

Klasická extrakce probíhá při tlacích většinou mezi 6-9 bary, zatímco preinfuze je občas i prakticky bez tlaku nebo kolem 1 baru.

K čemu preinfuze slouží

Proč ji vlastně děláme? Preinfuze se dělá hlavně z důvodu docílení rovnoměrné extrakce kávy. Když kávovar preinfuzi nemá, tak pokud se z hlavy kávovaru na namletou kávu aplikuje rovnou tlak řekněme 9 barů vody, tak může dojít například ke kanálkování. To je nežádoucí stav, protože uvnitř namleté kávy se vytvoří “díra”, kanálek, kterým voda protéká prakticky bez odporu rovnou do šálku a káva se tedy neextrahuje rovnoměrně. Káva kolem kanálku je přeextrahovaná a zbyla káva pro změn podextrahovaná. Výsledné espresso je pak vodové a nedobré.

Preinfuze při velmi nízkých tlacích má tedy za úkol kávu navlhčit, aby se předešlo kanálkování či jiného defektu při extrakci jako třeba zvíření kávy.

Způsoby preinfuze

Jak jsme psali výše, preinfuzi mají novější (a drahé) kávovary buď vestavěnou nebo se dá případně udělat na některých strojích i ručně.

Automatická

Nové stroje, které mají displeje a samozřejmě, které preinfuzi nabízí, tak mají možnost plné konfigurace preinfuze. Její délka i tlak jde nastavit. To je ta lehčí cesta 

Ruční

Dalším způsobem, hlavně dostupným u klasických strojů s E61 hlavou, jako je třeba Bezzera Unica, je ruční preinfuze. Tyto stroje totiž využívají většinou pro výhřev hlavy termodynamiku. To znamená, že voda se ohřeje dole v bojleru a sama stoupá nahoru do hlavy, kde se ochladí a druhou cestou opět klesá k bojleru. Tato cesta je díky změně teplot pod malým tlakem.

kávovar Bezzera Unica PID
Bezzera Unica PID

Tyto ruční stroje mívají páčku, která se sklápí odvrchu dolů a zhruba v polovině cesty zároveň sepne čerpadlo, kdy se spustí samotná extrakce. Zároveň také sklopení páčky odblokuje cestu vody z bojleru do hlavy. Pokud ovšem tuto páčku sklopíme jen zhruba napůl tak, aby se vodní cesta odblokovala, ale ještě se nesepnulo čerpadlo, tak dosáhneme beztlakové preinfuze. Malé množství vody se tedy dostane na kávu, ale čerpadlo ještě není aktivované, takže nedojde k aplikaci tlaku.

Voilà – preinfuze 

Optimální délka preinfuze

Slyšel jsem o preinfuzích o délce pěti vteřin, ale i 20. Co z toho je lepší? To nelze říct bohužel. V domácích podmínkách klidně experimentujte s dlouhými délkami. V provozu pro změnu často potřebujete vteřiny ušetřit. Optimum bych tedy hledal někde kolem 5-10 vteřin. Je to o tom to espresso udělat, ochutnat a dobrat se pak výsledku.

Optimální tlak při preinfuzi

Stejně jako u její délky je to na vyzkoušení. Můžete mít tmavěji praženou kávu, která má více fines (prachových částic) nebo pro změnu máte světle praženou kávu a u každé může být vhodnější trošku jiný tlak. Nicméně vyzkoušel bych prvně 1-2 bary a od toho se odrazil.

Domácí příprava kávy – 3. díl – AeroPress

Tento přístroj je vážně skvělý! A proč vlastně? Těch možností, jak kávu v AeroPressu je opravdu obrovské množství! Tím se samozřejmě vždy ovlivní chuť výsledné kávy. Jednou kávu namelte hruběji a nechte louhovat déle, podruhé namelte jemně a nechte louhovat jen pár desítek vteřin, příště třeba zvyšte množství kávy nebo teplotu vody a zjišťujte, jak bude káva chutnat. Tato variabilita přípravy je pro kávové hračičky a badatele jako jsme my vážně moc lákavá. 

Pokud chcete experimentovat s přípravou kávy v AeroPressu, tak zde najdete generátor receptů:
https://thewinniewu.github.io/aeropress-dice/

Další skvělou věcí na AeroPressu je jeho skladnost a odolnost. Díky provedení z plastu a také tomu, že jednotlivé díly jdou do sebe schovat, jde o skvělého společníka na cesty.

V současnosti existují dvě varianty AeroPressu:

  • Klasický AeroPress – původní model, který je trošku větší, než “Go”. Výhodou je, že se do něj na převoz dá schovat menší ruční mlýnek, například Porlex Mini.
  • AeroPress Go – zmenšená varianta původního modelu, součástí balení je nyní také hrnek. Bohužel už je celkem problém najít mlýnek, který by se do něj při převozu vešel.

Pokud máte jakékoliv dotazy, tak nám neváhejte dát vědět, rádi poradíme!

Domácí příprava kávy – 2. díl – Moka konvička

V tomto dílu se zaměříme na moka konvičku, což je pomůcka na přípravu kávy, kterou má doma snad každý. Po babičce či dědečkovi nebo jen prostě schovanou někde vzadu v kuchyňské skříňce a už vlastně ani nevíte, kde se tam vzala 
Je oblíbená možná z toho důvodu, že příprava kávy v ní je velice jednoduchá. Nasypete kávu, přidáte vodu a postavíte na sporák a je hotovo!

My pro vás samozřejmě máme pár tipů, jak tuto přípravu trošku vylepšit a vyvarovat se například příliš hořké kávy.

  • Vodu do spodní části konvičky lijte vždy horkou, klidně vařící. Jde o to, aby se namletá káva v sítku co nejkratší dobu zahřívala. Vodu lijte vždy jen po bezpečnostní ventil, který v případě ucpání konvičky/sítka, slouží k upouštění tlaku, a tudíž páry a vody, ven z konvičky.
  • Osvědčilo se nám množství 12 g kávy na 200 ml vody.
  • Káva by měla být namletá asi jako sůl, to znamená hodně jemně.
  • Kávu v sítku nepěchujte, pouze ji do sítka nasypte a maximálně prstem zarovnejte.
  • Jakmile už se konvička zahřívá a začne v horní části “prskat”, tak konvičku odstraňte ze zdroje tepla a spodní část konvičky co nejrychleji ochlaďte. Ideální je pustit studenou vodu z kohoutku a konvičku proudem vody ochlazovat. Zabrání se takto přepalování kávy a nežádoucí hořké chuti.

Přidáváme ještě odkazy na anglicky mluvená videa soustředící se na přípravu kávy v moka konvičce:

Další díly seriálu:
1. díl – Příprava kávy ve french pressu

Domácí příprava kávy – 1. díl – French press

 

Na trhu už je téměř nepřeberné množství přístrojů k přípravě kávy. Nicméně stále tomu všemu vládne pár vyvolených, které bychom rádi popsali. Možná vám to pak při koupi pomůže s výběrem. Tento týden si popíšeme přípravu ve french pressu a v dalších týdnech budeme postupně přidávat další metody.

French press

French press

 

Jde o nádobku, která má v sobě píst se sítkem. Je to tak trochu příprava á la turek, ovšem s tou přidanou hodnotou, že vám nebude překážet lógr.

Jednoduchý recept na kávu ve French pressu:

  1. Namelte kávu nahrubo, některé částečky mohou mít více jak 1 mm.
  2. Vyndejte píst ven a nasypte do french pressu kávu. Doporučujeme tak 15 gramů na 250 ml. To jsou asi 2 odměrky, které bývají k french pressu přiloženy. Případně použijte kuchyňskou váhu, je bohatě dostačující.
  3. Zalijte vodou o teplotě cca 93 stupňů, je to asi jako když necháte ohřát vodu do varu, odstavíte a po 30 vteřinách můžete kávu zalít.
  4. Kávu důkladně promíchejte, aby se louhovala rovnoměrně.
  5. Dejte do french pressu zpět píst, ale ještě nestláčejte, píst pouze zabrání vychladání kávy.
  6. Po 4 minutách stlačte opatrně píst dolů a přelijte z french pressu všechnu kávu do hrníčku. Pokud něco ve french pressu zůstane, tak už to pak nebude chutnat dobře, protože se to bude dále extrahovat s ubíhajícím časem.

Pro fajnšmekry doporučujeme vyzkoušet recept od Jamese Hoffmanna, zde je odkaz:
https://www.youtube.com/watch?v=st571DYYTR8

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nám dát vědět ať už zde v komentářích nebo na Facebooku!

Další díly seriálu:

2. díl – Příprava kávy v moka konvičce

3. díl - Příprava kávy v Aeropressu